A Gestalt terápia

Ultrarövid Terápia és Gestalt terápia

A Gestalt terápia talán nem olyan ismert, mint néhány más pszichoterápiás módszer, de rendkívül hatékony eszköz az életünkben felmerülő kihívások és problémák kezelésére.

De mit is jelent pontosan a „Gestalt”, és hogyan működik ez a terápia? Most közelebbről megismerhetjük!

1. Mi az a Gestalt terápia és hogyan kapcsolódik az Ultrarövid Terápiához?

A Gestalt terápia egyfajta pszichoterápia, mely a jelen pillanatra és az élmények közvetlen tapasztalására összpontosít. Nem a múltbeli események elemzésével foglalkozik, hanem inkább a jelenben történő érzésekkel és gondolatokkal. A Dr. Buda László által megalkotott Ultrarövid terápia metodikai alapjait tekintve merít a Fritz Perls által megteremtett Gestalt terápia rendszeréből.

2. A Gestalt jelentése

A „Gestalt” német eredetű szó, ami olyasmit jelent, mint „egész” vagy „forma”. Ebben a kontextusban azt fejezi ki, hogy az emberek hogyan érzékelik és értelmezik a világot körülöttük – mint egy egész, összefüggő képet.

3. Hogyan működik?

A terápiában a terapeuta és a páciens együtt dolgoznak azon, hogy megértsék a páciens jelenlegi érzéseit és gondolatait. Az önismeret és az önmagával való kapcsolat fejlesztésével segítik a páciensnek megoldani a problémáit.

4. Az „itt és most” elve

Ez a terápia különösen arra összpontosít, hogy a páciens a jelenben, az adott pillanatban mit érez és gondol. A múlt és a jövő helyett a jelenre koncentrálva a páciensnek lehetősége nyílik arra, hogy valós időben feldolgozza az érzéseit és reakcióit.

5. Miben különbözik más terápiáktól?

Míg sok más terápia a múltban történt események elemzésére koncentrál, a Gestalt terápia a jelenre összpontosít. Emellett hangsúlyt fektet az önelfogadásra, az önmagunkkal való kapcsolat erősítésére és az érzések őszinte kifejezésére.

6. Kinek ajánlott a Gestalt terápia?

Bárki számára hatékony lehet, aki kihívásokkal néz szembe az életében, legyen az szorongás, depresszió, stressz vagy bármely más mentális probléma. A terápia segítségével a páciensek megtanulhatják, hogyan kezeljék a problémáikat, és hogyan építsenek pozitívabb kapcsolatot önmagukkal.

Összefoglalva az eddigieket

A Gestalt terápia egyedülálló módszer a mentális egészség javítására és az önismeret mélyítésére. Azáltal, hogy a jelen pillanatra összpontosít, lehetőséget kínál a pácienseknek arra, hogy tisztábban lássák önmagukat és a körülöttük lévő világot. Ha úgy érzi, hogy ez a terápiás forma hasznos lehet az Ön számára, érdemes egy szakemberrel konzultálni a lehetőségekről.

Fritz Perls és a Gestalt Terápia

Amikor Gestalt terápiáról beszélünk, egy név biztosan felmerül: Fritz Perls. Nélküle a Gestalt terápia nem lenne olyan, amilyennek ma ismerjük.

Friedrich (Fritz) Salomon Perls (1893-1970) egy német származású pszichiáter és pszichoterapeuta volt, aki a Gestalt terápia társalapítójaként vált ismertté. Munkássága alapjaiban változtatta meg a pszichoterápia világát.

Fritz Perls az első világháború idején orvosként szolgált, majd a háború után pszichiátriára specializálódott. Tanulmányait sokféle pszichológiai irányzattal egészítette ki, beleértve a pszichoanalízist és a gestalt pszichológiát is.

Fritz Perls, felesége Laura Perls és Paul Goodman együttműködve alapították meg a Gestalt terápiát az 1940-es és 1950-es években. A módszert az az elképzelés inspirálta, hogy az embereknek meg kell érteniük és tudatosítaniuk kell a jelenlegi érzéseiket és gondolataikat ahhoz, hogy változtatni tudjanak rajtuk.

A Gestalt filozófia és módszertan

Perls hitt abban, hogy az embereknek „le kell zárniuk a befejezetlen ügyeiket„, azaz szembe kell nézniük a fel nem dolgozott érzéseikkel és gondolataikkal. A terápiában gyakran használt technikák közé tartozik az „üres szék” technika, ahol a páciensnek egy beszélgetést kell folytatnia egy képzeletbeli személlyel vagy egy részével önmagának.

A Gestalt terápia, mint az Ultrarövid Terápia egyik módszertani gyökere

Mivel az elrendezetlen ügyeink, a lezáratlan Gestaltok elszívják az energiánkat és inadekvát reakciókba sodornak, ezzel sokszor szenvedést okozva életünkben fontos, hogy őszintén szembe kell néznünk velük és felnőtt módon le kell zárnunk őket. Ez része az Ultrarövid Terápiának is, mint ahogyan az is, hogy a kliens képzeletbeli személyhez, valakihez beszél, praktikusan például egy üres székhez, aki az adott ügyben érintett.

A „Gestalt ima”

A „Gestalt ima”, amit gyakran kapcsolnak Fritz Perls nevéhez, bár sokan vitatják, hogy maga Perls írta-e. Az ima a függetlenség és az önállóság fontosságát hangsúlyozza az emberi kapcsolatokban. Ez az ima sokak számára kifejezi a Gestalt terápia egyik alapfilozófiáját, miszerint az egyéneknek teljessé és egésszé kell válniuk önmagukban

„Én teszem az én dolgomat, te pedig teszed a te dolgodat.
Én nem azért vagyok ezen a világon, hogy a te elvárásaidnak eleget tegyek.
És te nem azért vagy ezen a világon, hogy az enyémeknek eleget tegyél.
Te te vagy, és én én vagyok, s ha mi véletlenül egymásra találunk, az csodálatos.
Ha nem, akkor nincs mit tenni.”

magyar fordítás
eredeti: Fritz Perls, Gestalt Therapy Verbatim, 1969

Fontos megjegyezni, hogy a Gestalt terápia ennél sokkal bonyolultabb és mélyebb, és ezt az imát nem szabad a terápia teljes filozófiájának tekinteni. De ez az ima jól kifejezi azt a gondolatot, hogy az embereknek egyensúlyt kell találniuk az önmagukkal és másokkal való kapcsolatban, valamint felismerik saját értékeiket és határaikat.

Picture of Dr Utassy Gábor

Dr Utassy Gábor

Orvos, Ultrarövid terápiás konzulens

Hasonló cikkek

mit-uzen-a-tested-ultrarovid-terapia

Mit üzen a tested?

Dr. Buda László „Mit üzen a tested?” című műve segít az olvasóknak felfedezni a test és lélek közötti kapcsolatot, praktikus útmutatást nyújtva gyógyuláshoz. A könyv nem csak elméleti útmutató, hanem az önismeret és a belső béke felé vezető utazás első lépése.

Tovább olvasom »
Tipping radikális megbocsátás

A radikális megbocsátás és az Ultrarövid Terápia® kapcsolata

A blogbejegyzés a harag hosszú távú egészségügyi hatásait tárgyalja, kiemelve a radikális megbocsátás és az Ultrarövid Terápia® szerepét ebben a folyamatban. Megismerteti az olvasót Colin Tipping radikális megbocsátás modelljének három lépésével: felismerés, elengedés, belátás. Kiemeli, hogy ezek a lépések segítenek feldolgozni a mély haragot, elősegítve a lelki megújulást. Emellett rávilágít, hogy az Ultrarövid Terápia® hogyan kapcsolódik a radikális megbocsátáshoz, gyors és mélyreható változásokat előidézve az egyén életében.

Tovább olvasom »